Letné aktivity s deťmi na dhow. Abstrakt lekcie "Leto" pre materskú skupinu. Pozdravová hra "Naše inteligentné hlavy"

Pred nami sú celé 3 letné mesiace plné tepla, slnka, voňavých kvetov, vôní lesov a lúk, zrelých bobúľ a ovocia, striekajúcej osviežujúcej vody, dlhých prechádzok a vzrušujúcich ciest. Leto je malý život, tak ho naplňme tými najzaujímavejšími, najzábavnejšími a náučnými hrami.

Najčastejšie v lete deti samé nájdu hodiny bez problémov, no niekedy stojí za to dať im nový nápad, zaujať ich niečím novým a letné hry pre deti získať úplne nečakané zápletky a farby.

Ste unavení z nudných prechádzok?

Čo robiť s dieťaťom v lete?

Predstavujem vám zoznam nápadov na letné aktivity.

  1. Zbierajte prírodné materiály, ktorý vám bude užitočný pri vytváraní remesiel - kôry stromov, kamienkov, neobvyklých háčikov a vetvičiek.



  1. Zbierajte kvety, sušte ich a urobiť herbár. Povedzte nám, ktoré kvety je možné zbierať a ktoré sú uvedené v. Môžete si vyrobiť celý album so zaujímavými informáciami o rastlinách, alebo môžete usušené kvety naaranžovať do krásnych obrázkov.
  1. A môžete to urobiť želé herbár. Umiestnite kvety a bylinky do foriem, naplňte želatínovým roztokom a dajte do chladničky. Usporiadajte želé z formičiek na tácku a nechajte deti hrať sa náhodne. Nevšedné zmyslové zážitky sú zaručené.


  1. Prekvapte dieťa uhorka vo fľaši. Kým je uhorka malá, položte na ňu fľašu a počkajte, kým vyrastie. Ukážte dieťaťu a vypočujte si jeho návrhy, ako by sa to mohlo stať. Potom si túto skúsenosť zopakujte spoločne.
  1. Nazbierajte spolu s dieťaťom lístky mäty, čiernych ríbezlí, malín, čerešní, usušte ich a pripraviť ochutený čaj. Alebo si môžete osvojiť proces fermentácie ohnivej trávy alebo čaju Ivan a vychutnať si úžasnú chuť a neuveriteľné výhody tohto tradičného ruského nápoja po celý rok.

  1. Urobte to so svojím dieťaťom. Vezmite jednorazový tanier, v strede vytvorte dieru a vložte tam tyčinku alebo ceruzku, nakreslite ciferník fixkou a nakreslite polovicu taniera na 12 rovnakých častí. Presne na poludnie nastavte hodiny tak, aby tieň ceruzky padol na číslo dvanásť, a sledujte, ako sa tieň pohybuje v súlade s dennou dobou.

  1. Organizovať olympijské hry pre vaše dieťa a jeho priateľov. Žrebujte medaily, pripravte ceny. Ide hlavne o to, aby neboli porazení a potom je zabezpečená dobrá nálada všetkých účastníkov hier.
  1. míňať tematické prázdniny, napríklad:

Komplexná lekcia pre deti seniorskej skupiny "Leto je červené, spievaj hlasnejšie!"

Obsah programu:

Sprostredkovať v detských kolektívnych dielach bohatstvo a výraznosť okolitého sveta, jas a krásu leta;

Upevniť zručnosti detí pri vykonávaní kolektívnej aplikácie na danú tému a prejaviť kreativitu pri vytváraní konkrétneho sprisahania;

Upevniť zručnosti rôznych techník strihania, zručnosti správneho používania nožníc, schopnosť umiestniť určitý pozemok na všeobecný predmet na veľkú rovinu listu, koordinovať sa so súdruhmi;

Podporovať tvorivú činnosť detí pri realizácii plánu, sprostredkovať ich postoj, pocity k zápletke tejto kolektívnej práce;

Rozvíjať zmysel pre krásu, harmóniu v kontakte s hudbou, výtvarným umením, rodným slovom.

Úloha reči:

Naďalej učiť deti rozprávať o obsahu práce, jasne vyslovovať slová, zostavovať vety;

Pri čítaní úryvkov z básní dodržiavajte určité výrazové prostriedky.

Materiál pre triedy:

Stojany s tónovanými listami papiera, kusy rôznych látok na aplikáciu, vybavenie na proces aplikácie;

Imitácia lesnej čistiny: "bary", "konope", "breza";

Technické prostriedky s nahrávkou piesne „Na slnku“, nahrávkou „Voices of Birds“;

Vybavenie centrálnej steny: panely na letnú tému;

Úryvky z básní ruských básnikov o lete, používané v triede a pri každodenných pozorovaniach.

Prípravné práce:

Cielené vychádzky a výlety do prírody (do parku, k jazierku, do záhrady a pod. - kvetinárstvo);

Pracovné činnosti detí v prírode;

Zváženie ilustrácií, reprodukcií kvetov, vtákov;

Čítanie umeleckých diel o lete domácich a zahraničných autorov;

Prezeranie fólie "Leto" zo série "Ročné obdobia".

Pokrok v lekcii

I. úvod.

Znie melódia letnej piesne „In the Sun“ (hudba B. Dyachenko, text G. Ladongtsikov). Na „čistinke“, voľne zoskupené, vychádzajú deti a sadnú si. Z diaľky (potichu) sa ozývajú hlasy vtákov (gramová nahrávka).

Vychovávateľ. Deti, vy a ja sme skončili na lesnej čistinke. Pozdravme našich hostí a začnime lekciu.

Dieťa.

čo je leto? To je veľa svetla

Toto pole. Toto je les, toto je tisíc zázrakov!

Vychovávateľ. Pripomenul si nám leto. Aké znaky leta poznáte? (Odpovede detí, schvaľovanie odpovedí)

Deti spievajú pieseň "Ahoj, leto!" (hudba M. Jordansky, text I. Chernitskaya).

Ahoj Leto!

1. Dlho sme čakali na leto,

Vyzeralo to ako celý rok.

Všetci čakali, všetci počítali

Kedy to príde?

A tu šumia dubové lesy

Nad našou hlavou

Kvety a bylinky na lúkach

Prikyvujú nám.

Refrén

Dobrý deň, pole a les (2 krát).

Ahoj jasná obloha!

Ahoj rieka a piesok! (2 krát).

Ahoj červené leto!

Ahoj Leto! (2 krát).

Ahoj červené leto!

2. Les nám dáva chládok

V poludňajších letných horúčavách,

A korálky šarlátových bobúľ

Na lesnej čistinke.

Nad nami je obloha vyššie

jasnejšia modrá,

A hviezdy sedmokrásky

Rozbitá tráva.

3. Budeme plávať v rieke,

opaľovať sa na slnku,

lesné jahody,

Zbierajte maliny.

Nech to dlho nezmizne

Skvelý čas -

Rybolov a turistika

A piesne pri táboráku!

Vychovávateľ. Pripomenuli sme si to najpozoruhodnejšie o lete, jeho znameniach a farbách. Teraz sa pokúsime reprodukovať obrázky letnej krajiny na papieri. Už ste dostali úlohu: premýšľať o tom, aké obrázky letnej krajiny by ste chceli zobraziť. Stačí ísť k stolom, dohodnúť sa, kto čo nakreslí, pripraviť všetko potrebné k práci. Pripomeň nám, Miška, ako používať nožnice. (Odpoveď dieťaťa o pravidlách používania nožníc) Príďte k stolom, urobte si pohodlie a pustite sa do práce a krásna hudba o lete vám pomôže vytvoriť radostnú náladu.

II. Predná práca.

Vychovávateľ individuálne pomáha núdznym deťom pri výbere pozemku, v technike vykonávania práce, pri výbere látky, v technike strihu, pri usporiadaní prvkov kresby na rovine listu; pripomína pravidlá pre prácu s nožnicami.

III. Finálny, konečný.

Deti si dajú do poriadku prácu a potom sa usadia na „čistinke“. Učiteľ ponúka rozhovor o vytvorených obrázkoch leta.

Otázky na analýzu vykonanej práce:

1. Dajte obrázku názov. Vysvetlite, prečo sa dielo tak volá.

2. Vysvetlite, ako sa im podarilo preniesť meno na obrázku, aké detaily boli použité.

3. Aké pocity vo vás vyvoláva tento obraz?

4. Aké umelecké dielo by ste mohli vyčítať z obsahu tohto obrázku?

5. Sú nejaké obrazy, ktoré na teba urobili najväčší dojem? Čo to spôsobilo - technika prevedenia, jas farieb, obraz pozemku? Alebo niečo iné?

Leto

Koľko ranného svetla

Za otvoreným oknom!

Letné prechádzky po zemi

Leto chodí naboso.

Koľko vetra a priestoru!

Koľko piesní a kvetov!

Vzdialenosť polí a rachot motorov,

Ozveny ranných vlakov.

Koľko leta, toľko slnka

Koľko zelene okolo!

Zobuď sa s vtákmi

Rastieme s bylinkami.

V. Stepanov

Hlavná vôňa leta

Leto veľmi pekne vonia.

Tráva vyhrievaná slnkom

Šarlátové sladké jahody

A stepné černice.

Koláč, šťavnaté lístie,

korenistá pokosená tráva,

Nesmelý hubový dážď

A mladý kôpor.

No o to nejde!

Najdôležitejšia vôňa leta

Za dedinou budete počuť,

Na poli zrelej pšenice.

T. Golub

Deti spievajú pesničkovú hru „Na okraji lesa“ (hudba V. Gerchik, text R. Granovskaja).

Veveričky. Zajac, zajac, na okraji lesa,

Aký ker sa skrývaš, natláčaš uši?

Slnko nám svieti, vtáčiky spievajú, - Zahraj sa, zajac, s nami si v tagoch!

Zajac. Veverička, veveričky, neurážajte sa,

Galya Bzhasova
Zhrnutie lekcie „Leto sa blíži“

Cieľ:

Ujasnite si predstavu o nadchádzajúcom lete.

Rozvíjať pamäť, myslenie, schopnosť správne a kompetentne vyjadrovať svoje myšlienky.

Upevniť zručnosť napísať jednoduchú spoločnú vetu.

Aktivovať vedomosti o nebezpečných situáciách, ktoré môžu nastať v každodennom živote, a spôsoboch, ako im predchádzať.

Podporujte používanie letný odpočinok na zdravotné účely.

práca so slovnou zásobou: Leto, slnko, zelená tráva, kvety, bobule, vtáky.

Materiály a vybavenie: ilustrácie prichádzajúceho leta, obrázky - slnko, huby, stromy, kvety, bobule; obrázky rôznych situácií nebezpečného a bezpečného správania detí; siluety jedlých húb a muchovníka.

Priebeh lekcie:

opatrovateľka: Ahojte chalani! Dnes budeme mať veľmi zaujímavý rozhovor a hádanka vám pomôže zistiť, o čom hovoríme. Poďme sa rozprávať:

Som utkaný z tepla

Prinášam si so sebou teplo.

Zohrievam rieky

Plávať - ​​pozývam vás.

A láska k tomu

Vy ste všetci zo mňa. ja - (Leto) .

opatrovateľka: Konečne je to tu Leto! Čakali sme na to tak dlho! Povedz mi, aké znaky poznáš?

Odpovede detí.

opatrovateľka: Čo robí každého šťastným v lete? (odpovede detí)

Aké letné hry a zábavu máte radi? (odpovede detí)

SZO Leto išiel na huby a bobule? (odpovede detí)

Učiteľka upozorňuje deti na ilustrácie lesa, rozkvitnutých lúk a kladie otázky o ich obsahu. Potom jej ponúkne, že jej pomôže napísať príbeh Leto: začína vetu, deti ju dokončia.

Už to prišlo Leto. Svieti veľmi jasne (Slnko). Na stromoch je veľa zelene (listy). V tieni sa objavili stromy (huby). Zrelé na kríkoch (bobule). Veselé štebotanie v lese (vtáky).

opatrovateľka: Existuje veľa prísloví a porekadiel o Leto. Ako sa podľa vás dajú tieto výroky vysvetliť? príslovia: « Letoúsvit sa stretáva s úsvitom" (Veľké denné svetlo). "V júni je slnko vysoko a ďaleko od rána do večera". Prečo? hovoria: Leto každý krík vám umožní stráviť noc (Pretože veľmi teplé noci v lete) (odpovede detí).

Hra "Vytvorenie návrhu".

Na tabuli sú tri obrázky lúčnych kvetov. Pýta sa učiteľ otázka: "Ktorý kvet si vezmeš pre seba, ktorý dáš kamarátovi a čo si dáš do vázy?" (Vezmem si mak pre seba, chrpa dám kamarátovi a zvonček dám do vázy).

opatrovateľka: Teraz si poďme odpočinúť!

Fizkultminutka.

Naše šarlátové kvety otvárajú okvetné lístky (pomaly zdvihnite ruky hore)

Vetrík trochu dýcha, okvetné lístky sa hojdajú. (kývnutie rukou doľava a doprava)

Naše šarlátové kvety pokrývajú okvetné lístky. (sadni si, schovaj sa)

krútia hlavami (pohybujte hlavou doľava a doprava).

Ticho zaspávajú.

opatrovateľka: Chlapi, viete, že nie všetky huby sú bezpečné? Uhádnete hádanku?

Dokonca aj deti poznajú červené a biele huby,

Tie, ktoré nie sú priateľské k muchám.

Neberte ich na večeru - táto huba je nejedlá,

Aj keď vyzerá pekne.

Už dlho sa im hovorí, že huba je červená (muchovník).

mobilná hra "Zbierajte jedlé huby do košíka".

Učiteľ rozloží na podlahu siluety húb a vyzve deti, aby každé našli jednu jedlú hubu.

opatrovateľka: Chlapci, aké nebezpečenstvá vás môžu stretnúť na ulici (odpovede detí)

Je možné sa dotknúť neznámeho hmyzu? (odpovede detí)

Čo sa môže stať, ak dráždite psa? (odpovede detí)

Didaktická hra "Povolené - zakázané".

Učiteľ rozdáva obrázky a ponúka prístup k červeným symbolom tým, ktorí majú obrázky nebezpečného správania detí, a tým zeleným - tým, ktorí majú obrázky správnych činov postáv.

opatrovateľka: Chlapci, pre zdravie musíte byť viac na čerstvom vzduchu, nezabudnite cvičiť, hrať hry vonku, pomáhať dospelým! To všetko je potrebné na to leto vyrásť, staňte sa rýchlymi, agilnými, a teda zdravými! Dúfam, že sa vám to páčilo a veľa ste sa naučili.

Súvisiace publikácie:

Dobrý deň! Zimný čas je najkrajším a najkrajším obdobím roka. Zima nás teší nadýchanými snehovými závejmi trblietajúcimi sa na slnku.

Čoskoro čoskoro Nový rok! Ponáhľa sa, už ide! Zaklopte nám na dvere: Deti, ahoj, som tu pre vás! Z. Orlová] Čoskoro, čoskoro Nový rok! On.

Nový rok je najobľúbenejšou dlho očakávanou dovolenkou pre deti. V predvečer nového roka usporiadala skupina Pinocchio tematický týždeň „Čoskoro, čoskoro.

Synopsa GCD o vývine reči v seniorská skupina pomocou prvkov TRIZ. Téma: „Zima – leto“ Účel: Naučiť zručnosti skupinovej práce.

Tu sa leto skončilo. Rozhodol som sa urobiť správu o vykonanej práci vo forme zošita. Každé rozšírenie lapbooku zodpovedá téme týždňa.

Registrácia stránky - fotoreportáž "Leto sa blíži". Dobrý deň, chcem sa s vami podeliť o môj dizajn stránky na prechádzku. Leto je úžasné.

Zhrnutie zábavného podujatia je určené pre deti vo veku 3-7 rokov. Oslava sa môže konať vo vnútri aj vonku (v závislosti od poveternostných podmienok). Vybraný materiál umožňuje všetkým deťom, bez ohľadu na ich vek, cítiť sa ako plnohodnotní účastníci dovolenky, z ktorých každému bude ponúknutá hra záujmu.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstraktná zábava v MATERSKÁ ŠKOLA

"Ach, leto!"

(pre deti 3-7 rokov)

Pri hudbe deti idú do haly, postavia sa do kruhu (alebo dvoch kruhov).

Znie nahrávka „Piesne o lete“, deti sa pohybujú v kruhu a spievajú.

Vedenie : Pozývame všetkých na dovolenku,

Poďme tancovať a spievať.

Do modra, do modra pieseň, leť!

Viac zábavy, viac zábavy, slnka, lesku!

Prišlo dlho očakávané leto. Slnko pekne a teplo svieti, kvety rozkvitli, teplý vetrík pofukuje, motýle poletujú, včielky a chrobáky bzučia, kobylky štebotajú.

1. dieťa : Veľmi milý, veľmi bystrý

Zlatý jasný deň

V lete pôjdeme na návštevu,

Poďme na slnko.

2. dieťa : Jahody a kvety

Stretneme les aj lúku.

Naše piesne s nami

Okolo budú spievať vtáky.

Iriska vbehne do sály a postaví sa do stredu kruhu.

Butterscotch. Ahojte chalani! Poďme sa zoznámiť. Volám sa Iriska. Tiež milujem leto, slniečko a teplo. Tiež sa rád zabávam a navštevujem ľudí. Preto som dnes prišiel k vám. Radi sa hráte a zabávate? A čo tanec?

Hra "Veselá tamburína"

(Deti si v kruhu míňajú niekoľko tamburín a hovoria: „Letíš, veselá tamburína, rýchlo, rýchlo na ruky. Kto má veselú tamburínu, ten nám teraz zatancuje.“ Deti s tamburínami idú do kruhu, tancujú, odpočinok - tlieskanie)

Deti chodia na stoličky na hudbu.

Toffee: Chlapci, zavolajme leto. Leto, príď

Deti spolu s vedúcim volajú leto.

Leto (súčasťou košíka). spoznal si ma?

Som červené leto.

Lúče zábavy

Leto je teplé.

Toffee : Ahoj Leto! Dlho sme na vás čakali. Čo si nám priniesol ako darček?

Leto (vyťahuje hračky z košíka)

Prinášam ti darček

Loptičky a hračky,

farebné loptičky,

Hrkálky pre zábavu.

Hrajte chlapci

Na chate, pri rieke,

V záhrade, vo dvore

A na teplej verande

Vedenie Ďakujem! Leto, čo si nám ešte priniesol ako darček?

Leto: Priniesol som ti teplé dni, dobré počasie, žiarivé slnko.

Deti 2. ml.gr. spievať pieseň "Sunshine"

hrať hru "Slnko a dážď"

Toffee. Ďakujem ti, leto, za žiarivé slnko! Váš košík však ešte nie je prázdny. Možno máte aj iné darčeky?

Leto. Nemám žiadne tajomstvá

Asi ti dám

Pole, rieka, letné horúčavy

A v kvetoch celá rodná zem (vytiahne kvet)

"Cvičenie s kvetmi"s deťmi 2. ml. a porov. gr.

Vedenie. V lete rastú na lúke kvety zo slnka, v lete deti na lúke pletú vence.

Deti porov. gr. spievať pieseň "Na lúke"

3. dieťa. A v záhrade je červený karafiát.

Mak je celý červený. Pozri.

A v lete šípky v záhrade

Všetko zahalené v červenej farbe.

Je vidieť, že ľudia nie sú zbytoční

Zavolajte letnú červenú

Hra „Galya kráčala záhradou“

Leto . (prechádza okolo chlapov stojacich v kruhu) Dovoľte mi, aby som vzal chlapov po úzkej cestičke.

Bobule jasne horia v mojej dlani (ukazuje bobule).

4. dieťa. Nič sladšie ako maliny nenájdeme.

Dajte sa do okrúhleho tanca, poďme do záhrady na maliny

Okrúhly tanec "Berry-Malina" Art. gr.

Vedenie (odvolávajúc sa na Irisku): Butterscotch, čo je s tebou, prečo si taký smutný?

Toffee: Ako nemôžem byť smutný. Leto nám prinieslo toľko darčekov! A kvety a bobule a niektorí ľudia ničia všetku túto krásu: zbierajú kvety a vyhadzujú ich, vytrhávajú kríky bobúľ v lese, chytajú motýle a mučia ich, drvia mravce.

Vedenie . Nebuď naštvaná, Iris. Som si istý, že naši chlapi sa vedia správať v prírode. Chcete, aby vám o tom povedali?

5. dieťa . Postarajte sa o zem. staraj sa

Mrakoplaš za modrým zenitom.

Motýľ na dodderových listoch,

Slnečné tváre na cestách

Na kameňoch hrajúceho kraba.

Nad púštnym tieňom od baobabu.

Lastovička, blikajúca v živote,

Starajte sa o zem, starajte sa!

Deti umenie. kapely spievajú pieseň „Nedráždite psov“

Toffee . Ó, aké skvelé! Čo ste vy dobrí! Myslím, že som si tu našiel skutočných priateľov. A naozaj vás chcem všetkých liečiť? (hľadá jedlo). Oh, kde je moja pochúťka? Po ceste to muselo vypadnúť...

Leto . Neboj sa Iriska, chalani a ja ti ho určite pomôžeme nájsť. Naozaj chlapci?

Toffee . Potom pokračujte! Nestrácajme čas!

Deti opúšťajú halu, dovolenka pokračuje prechádzkou

Vedenie : Neboj sa Iriska, my ti pomôžeme. Poďte, chlapci, poďme po ceste, ktorou k nám išla Iriska. Možno nájdeme prekvapenie, o ktoré prišla.

Deti chodia na stránku gr. č. 6, kde sú vopred ukryté malé hračky (kobylky, chrobáčiky, motýle)., žaby, mravce, ježko, pes)

Vedenie . Chlapci, pozrite sa na túto čistinku, možno tu Iriska stratila svoje dary.

Deti hľadajú, nachádzajú hračky, dávajú ich do košíka Iriske.

Toffee (plač) Nie, chlapci, toto nie sú moje dary.

Vedenie . Neplač, prosím. Budeme pre vás spievať vtipné piesne.

Deti spievajú jeden verš z piesní navrhnutých učiteľom (4-5 piesní)

Vedenie. Ak chceš, Iriska, zahraj si s nami zábavnú hru na tejto slnečnej lúke.

Vonkajšia hra „Žaby a volavky“ (alebo iná skákacia hra)

Vedenie. Tak chlapci, poďme ďalej, dobre?

Vedenie . Naša cesta vpred bude ťažká. Musíme prejsť cez les, ktorý nedávno spustošil hurikán. Lámal stromy a kríky. V tomto lese tečie hlboká rieka, rastú obrovské stromy a tŕnité kríky, kľukatí sa studený a rýchly potok. Musíme prekonať všetky tieto prekážky. nebojíš sa? Sú všetci pripravení? Pozri, na moste nás čaká obrovský strašidelný medveď.(na hymne. lavičke stojí dieťa v medveďom klobúku).Zdá sa, že nás do lesa nepustí. Čo robiť? Skúsme ho rozveseliť.

Mobilná hra „U medveďa v lese“

Medveďovi deti „chýbajú“, ide s nimi ďalej.

Prekonanie všetkých prekážok(chôdza po lavičke, lezenie oblúkmi, beh medzi kolíky, skákanie cez obruče, chôdza po tenkých doskách), deti pokračujú v ceste ďalej, presúvajú sa do časti gr.č.4.

Blížia sa k miestu, kde pod kríkom spí zajac (dieťa v klobúku). Neďaleko sú na zemi rozhádzané šišky, mrkva a dva košíky.

Toffee . Ahoj, zajačik, našiel si to prekvapenie, ktoré som deťom niesla, ale stratilo sa?

Stredné a juniorské skupiny

Vedenie . Pozrite, chlapci, zajačik je smutný. Dnes nazbieral na záhrade veľkú úrodu mrkvy a v lese nazbieral šišky (ukazuje na zem). Ale prešiel okolo vlk a všetko rozprášil. Ale nebuď smutný, zajačik, budeme o tebe spievať pieseň!

Koná sa hudba. hra „Išli sme na lúku“ (imitácia pohybov).

Vedenie . A teraz, chlapci, pomôžme zajačikovi.

Súťaž "Kto skôr": dievčatá zbierajú mrkvu, chlapci - šišky.

Vedenie. Čo je to za chatu? Zaujímalo by ma, kto v ňom býva? Toto je pravdepodobne rozprávka.

Toffee. Ach áno, toto je môj dom. Bývam v ňom. Kráčali sme a kráčali a prišli sme do môjho domu.

Vedenie. To je dobré. Teraz sme vaším hosťom. Poďme si spolu zahrať hru "Teremok" a naši noví priatelia - zajac a medveď nám pomôžu.

Všetci si spoja ruky, vyberie sa myš, žaba, vlk, líška (nasadia si klobúky).

"Hra" Teremok"

Zvieratá stoja bokom, ostatné sa držia za ruky, pohybujú sa v kruhu a spievajú:

Na poli je teremok, teremok.

Nie je nízky, ani vysoký, ani vysoký.

Tu je pole, pole, po ktorom behá myš (iné zvieratá), -pribehne myš (iné zviera)

Zastala pri dverách a zaklopala: -deti sa zastavia.

Myš (iné zviera). Klope, spieva:

Kto, kto žije v teremochke,

Kto, kto žije na dne? - beží do kruhu

Keď medveď zvieratká sa budú pýtať: "A kto si ty?", On odpovedá: "A ja som medveď, pasca pre každého." Všetky deti sa rozutekajú, medveď ich chytí.

Toffee . Pôjdem sa pozrieť, či som nezabudol darčeky vo svojom dome (vynesiem z domu truhlicu so sladkosťami, všetkých pohostím, rozlúčim sa).


Vzdelávacie hry a aktivity na tému leto pre deti predškolskom veku formovať u detí predstavy o teplom a horúcom období leta, o vlastnostiach a sezónnych črtách letnej prírody.

Triedy vo forme hier rozvíjajú u detí pozorovanie, pamäť a rozvíjajú starostlivý postoj k prírode.

Vhodné pre predškolákov vzdelávacie inštitúcie, rodičia a všetky zvedavé deti.

Lekcia hry „Na oblohe“

Počúvame verše a vykonávame rôzne pohyby

Jeden dva tri štyri päť -

Spolu ideme na prechádzku. (Poďme na miesto)

Čo je nad nami?

Táto obloha je modrá. (Zdvihnite ruky hore)

Slnko tam pekne svieti.

Všetky deti sa tešia zo slnka. (Spúšťame ruky po stranách)

Čo pláva na oblohe?

Je to biela loď? (Zdvihnite ruky hore)

Plavíme sa z diaľky,

Ako lode, oblaky (Pohybujeme rukami sprava doľava)

Vtáky lietajú na oblohe

Vysoko a nízko. (Mávame rukami ako krídlami)

Kde žijú tieto vtáky?

Ďaleko a blízko. (mávame rukami pred sebou)

Hra "Deň a noc"

Keď učiteľ hovorí: deň“, deti skáču, bežia, mávajú rukami ( vtáky lietajú počas dňa). Keď hovorí " Noc", každý by mal zamrznúť ( vtáky v noci spia). Nemôžete sa hýbať. Každý, kto sa pohne, je mimo hry. Potom učiteľ znova hovorí: deň“. Hra pokračuje.

Lekcia hry "Dážď"

Slnko pekne svietilo. (Ruky hore, roztiahnite prsty)

Všetky stromy boli horúce.

Vietor fúkal a fúkal. (Ukáž ako fúka vietor)

A triasol stromami. (Zdvihnite ruky hore, kývajte sa zo strany na stranu)

Zrazu sa spustil silný dážď,

Navlhčite všetky listy. (Podať si ruky)

Dážď zmáčal zem

Všade naliate veľké mláky. (Roztiahnite ruky do strán)

Dážď padá čoraz silnejšie.

Kde sú mláky?

Prekonáme, pretože môžeme

Skočte cez kaluže! (Skákanie na mieste)

Hra „Skákanie cez kaluže“

Na podlahe - listy papiera (môžete vystrihnúť ovály). Toto sú mláky. Deti sa snažia preskákať cez všetky mláky – najprv cez malé, potom cez tie, ktoré sú väčšie. Kto preskočí najväčšiu mláku, vyhrá.

Herná lekcia "Letná lúka"

Počúvame verše a vykonávame rôzne pohyby.

Prišli sme na letnú lúku. (Poďme na miesto)

Aké krásne je všetko okolo! (Roztiahnite ruky do strán)

Tu sú steblá trávy a lístia,

Viacfarebné kvety. (Spojíme ruky pred seba)

Rozbehneme sa po lúke (Beh na mieste)

Ľahneme si do trávy. (Roztiahnite ruky dlaňami nahor)

Zdvihneme nohy

Trochu to potrasieme. (Vesele potraste najprv jednou nohou, potom druhou)

Oddýchneme si na lúke

Slnečný a teplý deň. (Drepeme)

Hra "Motýle a kvety"

Na podlahe sú kvety vystrihnuté z farebného papiera ( lepenka). Všetky deti sú motýle. Na hudbu, ktorú točia, lietajú. Len čo hudba skončí, deti sa postavia na kvety a čupnú.

Lekcia hry "Bobule"

Počúvame verše a ohýbame prsty - počítame bobule.

Pôjdeme do lesa s košíkom,

Nazbierame veľa bobúľ.

Raz - jahody,

Dve - čučoriedky,

Tri červené brusnice,

A štyri sú jahody.

Päť - lesná čerešňa,

Nebudeme mať príliš veľa.

Šesť - kalina červená,

Bobule sú úžasné.

Sedem - sladká malina,

Veľmi voňavé.

Osem - ostružina,

Deväť kostí,

Desať - čučoriedka

Pýtajú sa: "Zdvihni!"

Hra "Zber bobúľ"

Na podlahe sú kruhy vystrihnuté z červeného papiera. Toto sú bobule. Na povel učiteľa ich deti začnú zbierať. Hra sa skončí, keď sa pozbierajú všetky bobule. Víťazom sa stane ten, kto nazbiera najviac bobúľ.

Herná lekcia "Pomocníci"

Počúvame verše a ukazujeme, čo sa hovorí.

Pomoc v záhrade

Vytrhávame burinu. (Ukáž, ako trháme trávu)

Takto, takto

Pokosili sme všetku trávu.

Pomoc v záhrade

Záhony polievame spoločne. (Ukáž, ako zalievať)

Takto, takto

Natrháme ich z kanvy.

Pomoc v záhrade

Zbierame zeleninu. (Ukážte, ako zostaviť)

Takto, takto

Zbierame ich do košíka.

Hra "Zelenina a ovocie"

Učiteľ vyslovuje názvy zeleniny a ovocia. Ak zaznie názov zeleniny, deti si čupnú ( zelenina rastie na zemi), a ak názov ovocia - vstaň ( ovocie rastie na strome).